“Det jag ser mest fram emot på Metricio är att bli en del av den underbara kulturen som finns här”

”Ser fram emot kulturen och nörderiet”. Matias Tudela beskriver sig själv som en IT-nörd och gamer. Kanske är det just därför han attraherades av att jobba hos Metricio. “Jag ser fram emot nördigheten som finns på Metricio”, säger Matias. Sedan några veckor jobbar han med att hjälpa Metricios kunder med övervakning och monitorering inom bland annat Zabbix och NetCool.
Matias Tudela, IT-nördig gamer och specialist på övervakning, har hittat hem på Metricio
2022 började Matias Tudela bli sugen på en ny utmaning. Då hade han jobbat en hel del med infrastruktur, med inriktning på övervakning av olika verktyg. Efter att ha kommit i kontakt med Fredrik Westberg och Fredrik Landström fick han höra lite om Metricio, hur de jobbade och vad de sökte hos framtida konsulter.
– Inledningsvis fick jag en pratstund med Fredrik och Fredrik, jag träffade dem innan jag tog anställning på en statlig myndighet. De kontaktade mig via LinkedIn. Det var min första kontakt med Metricio, men just där och då hoppade jag på en tjänst via Academic Work. Väl där kom jag av en slump i kontakt med Seppo, och där och då såddes ett frö.
– Jag fick en bra bild av bolaget och kände att det kanske kunde vara en plats för mig. Jag fick bilden av att Metricio är ett väldigt “schysst” bolag som bryr sig lika mycket om sina medarbetares utveckling som kundernas, det var en viktig faktor för mig. Ett år senare började jag jobba där.
“Min arbetsgivare måste också visa en tydlighet och värdesätta mina ambitioner”
Matias kommer senast från en statlig myndighet där han haft rollen som konsult och där han bland annat jobbat med just NetCool. Något han tar med sig därifrån är att han lärt sig hitta tid att utveckla produkten även om det finns knappt med tid. På Metricio kommer han att arbeta både med NetCool och Zabbix. Han är bekant med Zabbix privat, även om det är första gången han kommer att jobba med det.
– Jag har jobbat med Zabbix version 5.2, det var ingen personlig favorit eftersom jag uppfattade det som klumpigt och segt. Nu kommer jag dock jobba med version 6 vilket är ett stort lyft från tidigare versioner. Jag använder Zabbix i min hemmiljö. Jag är en stor entusiast av hemautomatisering. Jag har många olika servrar för olika ändamål och sköter övervakningen via Zabbix. Det ska bli väldigt kul att kunna hjälpa våra kunder med sina Zabbix-lösningar.
Arbetskulturen allt viktigare för tech-talangerna
För arbetsgivare har det blivit allt tuffare konkurrens om tech-talangerna. Förutom meningsfulla arbetsuppgifter, rolig teknik och spännande kunder är Matias på det klara med vad han personligen värdesätter hos en arbetsgivare.
– Nu har jag jobbat några år med olika arbeten inom IT och haft olika arbetsgivare. Det jag verkligen värdesätter hos en arbetsgivare är lyhördheten. När man kommer i kontakt med olika problem som uppstår behöver man få stöttning. Jag har fått bilden av att Metricio verkligen tar ansvar för din utveckling, och stöttar och hjälper till när det behövs.
– Något som också lockar mig är utvecklingsmöjligheterna och att få jobba med Zabbix. Eftersom jag använder det hemma så finns det stor potential hos våra kunder. När en ny funktion kommer har man möjlighet att nörda ner sig i det. För mig är inte lönen det allra viktigaste, jag skulle säga att jag värdesätter min personliga utveckling högre.
Han fortsätter:
– Jag uppskattar också när det finns en tydlig förväntansbild. Åt båda hållen. Det måste vara tydligt vad som förväntas av mig, men min arbetsgivare måste också visa en tydlighet och värdesätta mina ambitioner.
Den personliga utvecklingen viktig
Slutligen svarar Matias på vad han ser mest fram emot när det gäller att bli en del av Metricio, och han tror att bytet från statlig myndighet till ett mindre konsultbolag kommer passa honom som handen i handsken:
– Det jag ser mest ser fram emot är nog att vara en del av den underbara kulturen som finns här. Det känns också som en plats där man får nörda ner sig i saker, tillsammans med andra nördar. Det är skönt att tillhöra en grupp av likasinnade.
Han avslutar:
– Det är också första gången som jag kommer att jobba på ett mindre bolag, vilket känns spännande, särskilt när man är van vid att jobba på en statlig myndighet där allt går rätt långsamt. Att jobba i ett mindre team tror jag kommer innebära att man får jobba lite mer mångsidigt – något som också kommer bidra till min utveckling.
Varmt välkommen Matias till Metricio!